Bogaty program konferencji „ProGRAmowanie rozwoju – więcej niż technologie” przyciągnął w progi Wyższej Szkoły Humanitas niemal 250 dyrektorów szkół podstawowych, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, trenerów i entuzjastów nauki programowania wśród dzieci. Spotkanie to, stanowiąc inaugurację 7 projektów Eksperci Programowania, pozwoliło przybliżyć uczestnikom ideę i przebieg projektu, jego skalę oraz narzędzia, dzięki którym nauka programowania staje się zabawą i przyjemnością.
Uczestnicy konferencji podnosili swoją wiedzę i umiejętności podczas szkoleń dotyczących nauczania metodą eksperymentu, wykorzystywania robotów w edukacji wczesnoszkolnej oraz zastosowania alternatywnej rzeczywistości na lekcjach. Podczas konferencji zaprezentowano również sprzęt, który otrzymają szkoły i nauczyciele objęci projektem, w tym zaprojektowaną przez specjalistów Wyższej Szkoły Humanitas matę edukacyjną.
Niemal 40 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w warsztatach z zastosowaniem zestawów LEGO WEDO 2.0, LEGO Mindstorms, gry planszowej CodeBook i maty edukacyjnej. Uczestnicy konferencji tłumnie odwiedzali sale, w których odbywały się pokazowe warsztaty z udziałem dzieci. Była to doskonała okazja do obserwowania zajęć, które już wkrótce prowadzić będą goszczący na konferencji nauczyciele w swoich placówkach.
Korzystając z niezwykłej okazji, jaką jest rozpoczęcie realizacji 7 projektów Eksperci Programowania, udało się stworzyć przestrzeń do ukazania ogromnych możliwości, jakie niesie dla szkół wprowadzenie nauczania programistycznego w edukacji wczesnoszkolnej. Konferencja była okazją do zniwelowania obaw uczestników projektu przed tym wyzwaniem. Wciąż jeszcze funkcjonują stereotypy dotyczące pracy programisty, które nie zachęcają do zgłębiania wiedzy na ten temat. W powszechnym myśleniu programowanie kojarzy się z indywidualną pracą informatyka pochylonego nad klawiaturą komputera, zapisującego niezrozumiałe dla niewtajemniczonych ciągi znaków. W rzeczywistości, programowanie nie jest wiedzą tajemną- nauka programowania to nauka twórczego myślenia, rozwiązywania problemów, myślenia logicznego i algorytmicznego, praca zespołowa i przede wszystkim świetna zabawa. Nie dość, że każdy może zostać programistą – każdy z nas programuje na co dzień, tylko nie zdaje sobie z tego sprawy! O tym wszystkim przekonywali podczas prelekcji, szkoleń i warsztatów doświadczeni trenerzy, którzy od lat, z sukcesami wykorzystują elementy nauki programowania na wszystkich etapach edukacji.
Konferencja wpisała się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania, który od trzech lat koncentruje wydarzenia, których celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Patronat honorowy nad Konferencją „ProGRAmowanie rozwoju – więcej niż technologie” objęli:
Konferencja odbyła się we współpracy ze Stowarzyszeniem KISS oraz Fundacją Media 3.0.
/k.k. 23.10.17/