„Nauka to czary, które naprawdę działają” i tym razem nie było inaczej. Choć 14 kwietnia 2024 roku naukowa sztafeta Zagłębiowskiego Maratonu Nauki dotarła do mety, to echa wydarzenia zdają się nieść ideę maratonu dalej. To było sześć tygodni wypełnionych spotkaniami, dialogiem, warsztatami z ekspertami. Uczestnicy różnych pokoleń poznawali naukę na nowo, poszerzali swoje horyzonty.
Zagłębiowski Maraton Nauki zorganizowany przez Akademię Humanitas wraz z partnerami, współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Edukacji miał za zadanie nie tylko popularyzować osiągnięcia naukowe przez co przyczyniać się do poszerzania wiedzy jego uczestników, ale również inspirować ich do interdyscyplinarnego myślenia i współpracy.
Do biegu gotowi, START!
W kontekście ciągłej ewolucji nauki i edukacji pomysłodawcy Maratonu postawili sobie za cel pokazanie, jak dynamiczne i ekscytujące może być poszerzanie horyzontów oraz jak ważna jest integracja teorii z praktyką w realnym świecie.
- Nauka, która jest oceanem - znamy to wszyscy. Ale nauka jako czary, jako pewnego rodzaju ekscytacja i odkrycia – to jest ten pierwiastek, który nas napędza do zmiany. Nauka jest dynamiczna, przez to jest taka ciekawa, pełna właśnie magii – mówił rektor Akademii Humanitas, prof. AH dr hab. Michał Kaczmarczyk.
Tymi słowami, w dniu 26 lutego 2024 r. JM Rektor AH oficjalnie zainaugurował I edycję Zagłębiowskiego Maratonu Nauki. Relację z otwarcia, wypowiedzi zaproszonych Gości oraz galerię zdjęć z tego dnia możecie Państwo przeczytać i zobaczyć w treści artykułu Zagłębiowski Maraton Nauki wystartował >>
Z ww. artykułu pochodzą również cytowane słowa dziennikarki Beaty Sadowskiej "aby zacząć biegać trzeba czuć to w sercu, w głowie i... mieć rzecz jasna odpowiednie obuwie". 26 lutego przywdzialiśmy "odpowiednie obuwie" w postaci programu Zagłębiowskiego Maratonu Nauki i ruszyliśmy w sztafecie po wiedzę!
Po zakończeniu realizacji wszystkich 36-ciu wydarzeń popularno-naukowych tj. po szczęśliwym dobiegnięciu do mety, wiemy już, że frekwencja Maratonu przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie w całym Maratonie "pobiegło po wiedzę" prawie 5 tys. uczestników i uczestniczek!
Spotkania z wyśmienitymi ekspertami - popularyzatorami nauki, przyciągnęły setki uczestników, co jest świadectwem rosnącej popularności nauki i edukacji w formie otwartej i dostępnej dla wszystkich.
W celu zapoznania się z:
Treści zgromadzone na stronie Projektu podpowiedzą również Państwu, czy zobaczymy się ponownie?!
Zagłębiowski Maraton Nauki to projekt Akademii Humanitas, który uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu Państwa, przyznanych Akademii Humanitas przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu pn. Społeczna odpowiedzialność Nauki II. Nr umowy zawartej przez Akademię Humanitas z Ministerstwem Edukacji i Nauki: POPUL/SN/0064/2023/01.