Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

09/10/2024

Tydzień Dziewczyn w Sosnowcu – za nami Konferencja Girls’ Week

W dniach 7-9 października w murach Akademii Humanitas odbyła się wyjątkowa konferencja Girls' Week zorganizowana przez Sosnowiecką Radę Kobiet. Wydarzenie skierowane było do dziewcząt z klas 7 i 8 szkół podstawowych, które uczestniczyły w wykładach i panelach dyskusyjnych dotyczących zdrowia psychicznego i intymnego, rozwoju osobistego oraz bezpieczeństwa.


Wydarzenie otworzył Prorektor ds. rozwoju i współpracy Akademii Humanitas dr hab. Piotr Oleśniewicz, prof. AH oraz Przewodnicząca Sosnowieckiej Rady Kobiet Agnieszka Stefaniak-Zubko i Olga Dajewska-Ćwierk, członkini Sosnowieckiej Rady Kobiet.

Pierwszy dzień, poświęcony zdrowiu psychicznemu i samorozwojowi, rozpoczął się prelekcją Moniki Szczepanik, certyfikowanej trenerki NVC i wykładowczyni Akademii Humanitas, na temat liderstwa i rozwijania umiejętności przywódczych. Kolejne wystąpienia dotyczyły m.in. radzenia sobie z kryzysami, zaburzeniami odżywiania oraz budowania odporności psychicznej, a całość zakończył panel dyskusyjny na temat zdrowia psychicznego.

Dziękujemy prelegentom: Dominice Miedzińskiej-Golczyk - psycholożce, psychotraumatolożce, terapeutce EMDR, Donacie Krawczyk - dietetyczce klinicznej, psychodietetyczce, dr Ewie Szwed – psychiatrce oraz Klaudii Morkisz-Baron - psycholożce, pedagożce, psychoterapeutce.

Drugi dzień koncentrował się na zdrowiu intymnym. Dziewczęta miały okazję dowiedzieć się, jak dbać o higienę osobistą, na czym polega pierwsza wizyta u ginekologa, a także jak zapobiegać nowotworom HPV-zależnym. Spotkania zakończyły się panelem dyskusyjnym z udziałem ekspertów w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Każda uczestniczka otrzymała pakiet edukacyjny, który zawierał materiały informacyjne wydane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sosnowcu oraz książeczki o HIV i HPV przygotowane przez Fundację Nie Będziesz Szła Sama.

Dziękujemy prelegentom z Fundacji Edukacji Zdrowotnej STIM i Fundacji Różowa Skrzyneczka oraz lek. Tomaszowi Brysiowi, lek. Karolinie Kasprzyckiej i dr n. med. Barbarze Koleżyńskiej, dyrektorce Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sosnowcu.

Ostatni dzień poświęcony był bezpieczeństwu, zarówno w sieci, jak i w życiu codziennym. Asp. Tomasz Mogielski opowiadał o walce z hejtem i zagrożeniach internetowych, a Dominika Miedzińska-Golczyk poruszyła temat przemocy wobec młodych dziewcząt. Uczestniczki miały także okazję wziąć udział w panelu na temat doświadczania krzywdy, organizowanym przez Fundację EPIKUR oraz odwiedzić edukacyjne stoisko PSSE.

Dziękujemy również prelegentom: Dagmarze Szparniak, kierowniczce Sekcji Higieny Komunalnej PSSE w Sosnowcu i Katarzynie Korusiewicz, pedagożce, terapeutce, mediatorce rodzinnej, prezesce Fundacji EPIKUR.

To trzydniowe wydarzenie było pełne inspiracji i edukacji, które z pewnością pomogą młodym dziewczętom lepiej zrozumieć siebie i otaczający je świat. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczkom oraz prowadzącym wydarzenie: Żanecie Rachwaniec – psychoterapeutce, założycielce Fundacji Po Skrzydła, członkini Sosnowieckiej Rady Kobiet, dr Magdalenie Boczkowskiej – krytyczce literackiej, starszej kustoszce Zagłębiowskiej Mediateki, członkini Sosnowieckiej Rady Kobiet oraz Marcie Cieszyńskiej, radczyni prawnej.

Partnerzy i patroni: Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Joanna Sekuła Senator RP, Fundacja EPIKUR, Centrum Medyczne STIM, Fundacja Różowa Skrzyneczka, MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sosnowcu.