Jak mówić o zdrowiu psychicznym, by nie ranić, lecz wspierać? Jak zbudować system pomocy, który naprawdę odpowiada na ludzkie potrzeby? Jak prowadzić dialog z osobami w kryzysie, specjalistami, społeczeństwem? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy Konferencji Zdrowia Psychicznego Wielogłos, która odbyła się 27 marca 2025 roku w Auli im. prof. Czesława Kupisiewicza w Akademii Humanitas w Sosnowcu.
Konferencja, organizowana przez Fundację Wielogłosu we współpracy z Akademią Humanitas oraz Wydziałem Psychologii AH, była podsumowaniem kampanii społecznej #KosmetykiSpołecznegoWpływu. Wydarzenie zostało objęte Honorowy Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Z kolei patronat medialny objęli: portal Wewnątrz.pl, TVP3 Katowice, Poradnik Zdrowie oraz Medycyna Praktyczna oraz Co w Zdrowiu.
Rozmawiamy, by zrozumieć. Działamy, by zmieniać
Wydarzenie, odbywające się w formie hybrydowej – stacjonarnie oraz online – zgromadziło ekspertów, praktyków, przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych oraz osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego – wszystkich połączonych wspólną ideą: budowania systemu zdrowia psychicznego opartego na dostępności, empatii i dialogu.
Konferencję otworzył wykład inauguracyjny prof. dr hab. Jadwigi Stawnickiej, lingwisty kryminalistycznego, Kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, która w swoim wystąpieniu pt. „Czy język zmienia rzeczywistość? Refleksje nad stygmatyzacją osób w kryzysie psychicznym” zwróciła uwagę na ogromną rolę, jaką odgrywa język w kształtowaniu postaw społecznych. Podkreśliła, że słowa mogą wykluczać lub integrować, dlatego tak ważne jest świadome budowanie narracji wspierającej osoby w kryzysie psychicznym.
Wielogłos w trzech odsłonach – panele dyskusyjne
Pierwszy panel pt. „Praktyka dostępności w obszarze zdrowia psychicznego” poświęcony był wyzwaniom związanym z dostępnością usług i wsparcia psychicznego. Zaproszeni goście podkreślali konieczność uwzględniania indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami psychicznymi w systemie ochrony zdrowia i życiu społecznym. Moderatorem panelu była Hanna Pasterny z Fundacji Wielogłosu, a swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat podzielili się uczestnicy:
Drugi panel pt. „Dialogiczność i wielogłosowość zdrowia psychicznego” otworzył przestrzeń do rozmowy o modelach wsparcia wykraczających poza tradycyjne podejście medyczne. O potrzebie współpracy między różnymi perspektywami – psychiatryczną, psychoterapeutyczną i społeczną rozmawiali:
Rozmowę z ekspertami poprowadziła Martyna Jarząb z Fundacji Wielogłosu.
Tematem ostatniego panelu była „Stygmatyzacja zdrowia psychicznego w debacie publicznej”. Podkreślano w nim to, jak istotna jest rola polityki społecznej i mediów w kształtowaniu postaw wobec osób w kryzysie psychicznym. Moderator panelu – Łukasz Jurkiewicz z Fundacji Wielogłosu – zaprosił do rozmowy na tak istotny temat:
Inspirujące zakończenie
Na zakończenie uczestnicy konferencji obejrzeli film dokumentalny „CrazyWise” w reżyserii Phila Borgesa – poruszającą opowieść o alternatywnych spojrzeniach na kryzys psychiczny i potencjał, jaki niesie za sobą zmiana perspektywy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom, a także zaangażowanym wolontariuszom – studentom psychologii Akademii Humanitas, za stworzenie przestrzeni pełnej otwartości, uważności i inspiracji. Wierzymy, że spotkania takie jak Konferencja Zdrowia Psychicznego Wielogłos mają realny wpływ na budowanie bardziej inkluzyjnego i empatycznego społeczeństwa.