W dniach 20-22 kwietnia w Katowicach odbył się VII Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress) - największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. Uczestniczyli w niej, obok przedsiębiorców, również politycy oraz przedstawiciele środowiska naukowego. Wyższą Szkołę Humanitas reprezentował prof. Andrzej Kupich, dyrektor Instytutu Zarządzania i Ekonomii.
Kongres stanowi ważne forum wymiany myśli o przyszłości Polski i Europy, zwłaszcza teraz, gdy stoją przed nami tak poważne wyzwania jak konieczność ożywienia inwestycji i nadania gospodarce innowacyjnego wyrazu, pogodzenia energetyki z klimatem oraz sprostania nowej sytuacji geopolitycznej. Doświadczenia z poprzednich edycji EKG/EEC pokazują, że przekaz formowany na Kongresie stanowi dobrą inspirację i zachętę do dalszych dyskusji w poszczególnych środowiskach. Dyskusja taka zostanie podjęta także w Wyższej Szkole Humanitas, w trakcie IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Gospodarka – Zmiany – Zarządzanie”, która odbędzie się w grudniu br. z inicjatywy Instytutu Zarządzania i Ekonomii.
W ramach VII EKG/EEC odbyło się IV Forum Polska-Chiny, poświęcone globalnym wyzwaniom i nowym kierunkom działania w relacjach dwu- i wielostronnym. W tym kontekście zapoznano się również z koncepcją tworzenia tzw. nowego Jedwabnego Szlaku. Wcześniej, w Pekinie, odbyło się II Forum Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia. Głównym przedmiotem obrad były doświadczenia transformacji systemowej oraz integracji gospodarczej i ich wpływ na stosunki międzynarodowe. Organizatorem Forum była Chińska Akademia Nauk Społecznych. W dyskusjach na obu forach uczestniczył prof. Andrzej Kupich.