Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu wsparła organizatorów I Śląsko-Zagłębiowskich Dni Diabetologicznych. Dwa dni wykładów, ponad dwustu gości, kilkunastu prelegentów będących ekspertami z zakresu diabetologii oraz obecność autorytetów w dziedzinie walki z cukrzycą – tak podsumować można wydarzenie, które w dniach 12-13 lutego odbywało się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, która w ramach swojej oferty edukacyjnej proponuje kandydatom m.in. studia na medycznym kierunku Elektroradiologia, od lat wspiera inicjatywy środowisk naukowych. Dni Diabetologiczne odbywające się w Dąbrowie Górniczej były znakomitą okazją do rozwoju wiedzy przez studentów uczelni, wśród których znajdują się m.in. słuchacze Uniwersytetu III Wieku.
Organizatorem wydarzenia był Oddział Diabetologii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej pod przewodnictwem dr. n. med. Tomasza Szczepanika. Idea konferencji, łączącej w sposób kompleksowy odpowiedzi na potrzeby zarówno lekarzy, jak i pacjentów-diabetyków, jest reakcją na rosnący odsetek osób chorych na cukrzycę w społeczeństwie i konieczność edukacji w tym zakresie.
- Cieszymy się, że nasz Szpital, który dwa lata temu otworzył Oddział Diabetologii, dziś spotyka się z lekarzami i pacjentami, by dzielić się wiedzą i rozmawiać o cukrzycy, będącej obecnie chorobą społeczną. Liczymy, że ta konferencja przyczyni się do rozwoju wykorzystania najnowszych metod w leczeniu diabetyków oraz zachęci pacjentów do korzystania z opieki oddziałów diabetologicznych – mówi Zbigniew Grzywnowicz, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.
To ważne dla służby zdrowia wydarzenie swoją obecnością wsparli m.in. prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek – Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii oraz prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot – Śląski Konsultant Wojewódzki ds. diabetologii.
Pierwszy dzień konferencji przebiegającej pod hasłem „Kompleksowe, nowoczesne leczenie cukrzycy” dedykowany był lekarzom. Wśród zainteresowanych uczestników znaleźli się m.in. specjaliści diabetologii, chirurgii, angiologii, czy neurologii. Prelegenci - eksperci w dziedzinie diabetologii - w szczegółowy sposób omówili najnowsze wytyczne w zakresie diagnostyki, rozpoznania i terapii schorzeń, takich jak Staw Charcota, czy stopa cukrzycowa.
- Poruszono zagadnienia najnowszych badań klinicznych, których wyniki ukazały się na świecie. Tematyka wykładów obejmowała także najbardziej praktyczne wskazówki oraz aktualne zalecenia towarzystw diabetologicznych i cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników – przyznaje dr n. med. Tomasz Szczepanik, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Ordynator Oddziału Diabetologii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
Jak zaznacza prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot, rozwój diabetologii w Polsce dokonuje się szybko głównie dzięki nowym technologiom i generacjom leków. - Wierzymy, że w najbliższym czasie nasi pacjenci będą mieli pełną możliwość skorzystania z nowoczesnych rozwiązań. Równie ważny jest dostęp do lekarzy specjalistów i całych zespołów edukujących. Bez wiedzy na temat tego, jak postępować w przypadku zachorowania na cukrzycę, nie nauczymy się żyć z tą chorobą. To dlatego tak bardzo potrzebne są systemowe rozwiązania i programy finansujące edukację lekarzy i pacjentów – zaznacza Śląski Konsultant Wojewódzki ds. diabetologii.
Podczas drugiego dnia wydarzenia odbyły się otwarte, edukacyjne wykłady dla pacjentów. Wyniki badań pokazują, że cukrzyca jest obecnie - po chorobach układu krążenia i nowotworach - najczęstszą przyczyną śmierci. Chorobę tę nazywa się „cichym zabójcą”, ponieważ jej objawy nie są odczuwalne, a grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Grupa kilkudziesięciu chorych uzyskała w sobotę odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego odżywiania, zasad samokontroli oraz stosowania insulinoterapii i leków doustnych, a także spożywania suplementów diety. Na wykładach pojawili się pacjenci z całej Polski.
- Na konferencję przyjechałem z Olkusza. Bardzo się cieszę, że takie wydarzenia są organizowane. Myślę, że powinno być ich więcej dla pacjentów, którzy powinni m.in. wiedzieć jakie składniki diety należy stosować w cukrzycy. Chcemy się edukować – mówię to w imieniu zarówno swoim, jak i młodych cukrzyków, którzy również pojawili się na dzisiejszych wykładach – powiedział po zakończeniu drugiego dnia Dni Diabetologicznych Pan Władysław Sojka.
Duża frekwencja lekarzy różnych specjalności pierwszego dnia - diabetologów, internistów, chirurgów, angiologów, neurologów - i liczna grupa pacjentów w drugim dniu wykładów świadczą o dużym sukcesie I Śląsko-Zagłębiowskich Dni Diabetologicznych. - Do sukcesu Dni Diabetologicznych przyczyniło się wsparcie Partnerów wydarzenia oraz innych podmiotów zaangażowanych w edukację diabetologiczną – podsumowuje dr n. med. Tomasz Szczepanik, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wydarzenia.
Jak pokazują opinie uczestników Dni Diabetologicznych, konieczne jest dalsze propagowanie wiedzy o cukrzycy. Kolejna edycja Śląsko-Zagłębiowskich Dni Diabetologicznych odbędzie się już za rok.