Przejdź do treści
Uwaga! została włączona wersja kontrastowa
Człowiek  To się liczy

Aktualności

29/06/2016

WSH zawarła porozumienie z KMP w Sosnowcu

W dniu 27 czerwca br. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu a Komendą Miejską Policji w Sosnowcu, na mocy którego zostały szczegółowo określone zasady prowadzenia działań policyjnych na terenie uczelni, obejmującym nie tylko sam budynek WSH, ale także akademik i parking. Ze strony WSH porozumienie podpisał rektor uczelni, dr hab. Michał Kaczmarczyk, zaś ze strony KMP, komendant – insp. Dominik Łączyk.

 

Zawarta umowa określa warunki, w jakich uczelnia może liczyć na pomoc ze strony Policji. Zakłada również podniesienie świadomości społeczności Wyższej Szkoły Humanitas o prawnych działaniach Policji, jak i szybką wymianę informacji pomiędzy stronami.

 

 Komendant Miejski Policji, insp. mgr Dominik Łączyk i rektor WSH, dr hab. Michał Kaczmarczyk uzgodnili m.in.,  że Policja będzie mogła wkroczyć na teren uczelni bez zgody rektora zawsze, kiedy działania policjantów będą związane ze sprawami takimi jak np. powzięcie informacji o popełnieniu przestępstwa, czy wykonywanie niezwłocznych czynności w celu ujęcia sprawcy, w szczególności uzasadnionego podejrzenia, że na terenie uczelni lub akademika przebywa osoba posiadająca, wytwarzająca lub sprzedająca środki odurzające, czy też nakłaniająca do ich spożycia, bądź podejmująca działania zmierzające do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

 

Do tej pory nie było podobnego porozumienia, co oznaczało, iż Policja pracowała jedynie w oparciu o przepisy Ustawy o Policji i Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, co skutkowało brakiem wzajemnej wymiany informacji na temat działań na terenie obiektów uczelni. Od tej chwili, w myśl podpisanego porozumienia, na Policji ciąży obowiązek niezwłocznego, każdorazowego powiadomienia kanclerza uczelni telefonicznie, a w następstwie pisemnie rektora, o zamiarze wejścia policjantów na teren uczelni lub akademika w określonych sytuacjach. Porozumienie obliguje równocześnie funkcjonariuszy do opuszczenia jej terenu lub akademika na żądanie rektora, w sytuacji stwierdzenia wykroczenia poza określone w umowie okoliczności. Uczelnia zyskuje możliwość bezpośredniej informacji o wykonywanych na jej terenie działaniach.  

 

Podczas spotkania rektor, dr hab. Michał Kaczmarczyk zaznaczył, że porozumienie w żaden sposób nie będzie ograniczało autonomii uczelni, wręcz przeciwnie - umocni ją, chroniąc przed nieproszonymi gośćmi, narkomanią, czy przestępczością zorganizowaną, co z kolei sprawi, że  studenci, kadra i pracownicy będą czuć się bezpieczniej.

 

Podczas tego samego spotkania podpisano także porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy Wyższą Szkołą  Humanitas a Komendą Miejską Policji. Porozumienie to określa zakres i podstawowe zasady współpracy a w szczególności:

 

  • realizację wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych w zakresie konsultacji przy tworzeniu programów studiów specjalności policyjnych na kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz prawo,
  • współpracę w organizacji wspólnych konferencji ,sympozjów oraz innych podobnych przedsięwzięć,
  • współpracę na rzecz zwiększenia efektywności działań Policji na rzecz wzmocnienia współpracy ze społeczeństwem,
  • wspieranie policjantów i pracowników policji w zdobywaniu wykształcenia i ich wszechstronnym rozwoju a tym samym podwyższenie kompetencji zawodowych funkcjonariuszy i pracowników Policji,
  • podczas podpisywania obu porozumień obecny był mgr Wacław Kubies - Kierownik Centrum Kształcenia Służb Mundurowych , który  wyznaczony został przez władze uczelni do  koordynowania uzgodnień objętych zakresem podpisanych porozumień.