O kierunku
Prawidłowe funkcjonowanie i organizacja w administracji publicznej wymaga kierunkowej wiedzy w tym zakresie. Specyfika działalności administracji publicznej dzieli się na dwie sfery: rządową i samorządową. Należy podkreślić, że administracja publiczna nie jest ustawodawstwem ani sądownictwem. Jest natomiast działalnością państwa, w ramach której realizowane są zadania w zakresie władzy wykonawczej, spraw publicznych, w tym zaspokajania potrzeb zbiorowych i indywidualnych obywateli.
W ramach administracji rządowej są to kwestie krajowe, natomiast w zakresie administracji samorządowej rozpatrywane są sprawy regionalne.
Cel studiów:
Celem studiów podyplomowych Administracja Publiczna jest zapoznanie słuchaczy z zasadami funkcjonowania administracji publicznej w jej dualistycznym modelu sfery rządowej, w tym terenowej i samorządowej. Zasadniczym elementem będzie wykształcenie u słuchacza umiejętności analizy struktury administracji publicznej i jej funkcjonowania w obszarach takich jak: wydawanie decyzji w indywidualnych sprawach, tworzenie prawa miejscowego, w tym budżetowego, finansowanie zadań publicznych, gospodarki komunalnej i działalności wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej, prawa pracy w administracji publicznej.
Ukończenie studiów pozwala na uzyskanie kwalifikacji Specjalisty administracji publicznej – kod zawodu 242217 w „Kwalifikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy” zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07 sierpnia 2014r.
Adresaci:
Studia podyplomowe Administracja Publiczna skierowane są do obecnych lub przyszłych pracowników administracji publicznej, w tym osób pracujących w jednostkach samorządowych, rządowych oraz terytorialnych. Zapraszamy wszystkie osoby, które pragną pogłębić swoją wiedzę z zakresu prawa administracyjnego, finansów i zamówień publicznych oraz chcące zdobyć praktyczne umiejętności potrzebne do pracy w jednostkach samorządowych i rządowych. Słuchaczami studiów mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie bez względu na ukończony wcześniej kierunek.
Atuty:
Absolwent:
Metody pracy:
Program
Czas trwania studiów:
2 semestry; 190 godzin dydaktycznych - studia w całości prowadzone online.
Organizacja zajęć:
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w weekendy (sobota i niedziela, w godzinach między 9.00 a 17.45).
Terminy zjazdów dla I semestru:
15-16.04.2023
06-07.05.2023
27-28.05.2023
24-25.06.2023
ZAJĘCIA HYBRYDOWE:
Studia podyplomowe realizowane przez AH organizowane będą w formule blended learning (hybrydowej) polegającej na łączeniu zajęć stacjonarnych (odbywających się w Gliwicach) z zajęciami prowadzonymi w trybie on-line (poprzez platformę ClickMeeting, Zoom), pozwalającymi na uczestnictwo w spotkaniu z każdego miejsca na świecie.
Warunki zaliczenia:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie ocen pozytywnych z egzaminów i zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów oraz zdanie egzaminu końcowego.
Dokument potwierdzający ukończenie studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Kadra dydaktyczna
Kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanitas, pracownicy naukowi Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego, Katedry Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, radcy prawni, sędziowie, specjaliści prawa europejskiego a także przedstawiciele władz samorządowych.
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Akademii Humanitas, Prorektor ds. kształcenia, radca prawny, wykładowca akademicki. Dyrektor Centrum Awansów Naukowych AH oraz Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauki Prawne AH. Członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „FONTES”. Specjalizuje się w problematyce szeroko pojętego prawa i postępowania administracyjnego, w szczególności prawa samorządu terytorialnego. Uczestniczka blisko 200 konferencji naukowych, w tym międzynarodowych, podczas których wygłosiła kilkadziesiąt referatów, prezentując wyniki prowadzonych przez siebie badań. Autorka blisko 200 publikacji (w tym monografii) i opracowań naukowych, kierownik licznych projektów badawczych.
Doktor nauk ekonomicznych, wieloletni pracownik samorządowy i naukowy (z 24 letnim doświadczeniem pracy w zamówieniach publicznych). Przewodniczący Komisji ds. Zamówień Publicznych w Śląskim Związku Gmin i Powiatów w Katowicach oraz członek Zarządu Forum Zamówień Publicznych w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Regulskiego w Katowicach . Odznaczony brązowym medalem przez Prezydenta RP za wieloletnią służbę
w administracji publicznej, a także Laurem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów za zasługi dla samorządowej współpracy. Praca zespołu, którym kieruje w JST została doceniona otrzymaniem nagrody w ogólnopolskim konkursie: Ekspert Zamówień Publicznych 2023 w ramach kategorii specjalnej: zamawiający o wysokim poziomie profesjonalizacji zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w partnerstwie z Urzędem Zamówień Publicznych. Autor licznych publikacji (zwartych i artykułowych) z zakresu prawa samorządowego i polityki społecznej. Prowadzone zajęcia z zamówień publicznych dla organizacji pozarządowych
w ramach studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Kierunek objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca
Ukończenie kierunku studiów administracja daje szerokie możliwości zatrudnienia, pod warunkiem, że absolwent łączy posiadaną wiedzę z praktycznymi umiejętnościami przydatnymi w pracy zawodowej. Program studiów na kierunku administracja w Wyższej Szkole Humanitas jest przygotowany właśnie w ten sposób - z myślą o potrzebach rynku pracy, który oczekuje holistycznie wykształconych specjalistów administracji i zarządzania publicznego o kreatywnym sposobie myślenia i działania. Ukończenie tego kierunku ułatwi znalezienie pracy w różnych instytucjach administracji publicznej, takich jak urzędy, kancelarie prawne czy organizacje społeczne i polityczne. Jestem przekonany, że studia z zakresu administracji, które od wielu lat oferuje Wyższa Szkoła Humanitas, są gwarancją zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy i wielu umiejętności praktycznych - kluczowych na konkurencyjnym rynku pracy.
Arkadiusz Chęciński
Prezydent Miasta Sosnowca
Opłaty
Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką 3 360 zł
Wariant płatności
Cena studiów
Płatność
12 rat
Cena regularna
4 800 zł
400 zł
Absolwenci i studenci Humanitas
20%
3 840 zł
320 zł
Bonifikata terminowa 500 zł
do dnia 13.04.2025 r.
4 300 zł
11 x 360 zł
1 x 340 zł
Rekrutacja
1. Wypełnij i wydrukuj kwestionariusz online
2. Skompletuj następujące dokumenty:
(Komplet wymaganych dokumentów może różnić się w zależności od kategorii studiów podyplomowych)
3. Dokonaj opłat za studia:
(wpłat należy dokonywać z wpisanym czytelnie imieniem, nazwiskiem oraz adresem)
KONTO
Akademia Humanitas
ING Bank Śląski S.A. II Oddział w Sosnowcu
24 1050 1360 1000 0008 0337 9932
4. Wybierz formę podpisania umowy finansowej.
Wariant 1
Skompletowane dokumenty dostarcz osoboście do punktu rekrutacyjnego w siedzibie Akademii Humanitas w Sosnowcu
Wariant 2
Skompletowane dokumenty wyślij na adres e-mail: podyplomowe.rekrutacja@humanitas.edu.pl i oczekuj kontaktu od nas.
Po zweryfikowaniu dokumentacji otrzymasz od nas umowę finansową i dalsze szczegółowe informacje.
*W przypadku zapisu ONLINE na wybrany kierunek proszę o wysłanie skanów wymaganych dokumentów jako standardowe załączniki PDF (zdjęcia dokumentów nie są przyjmowane do dokumentacji).
W razie pytań zachęcamy do kontaktu!
Punkt Rekrutacyjny
ul. Kilińskiego 43, Sosnowiec
tel. 032 - 36 - 31 - 206
e-mail: podyplomowe.rekrutacja@humanitas.edu.pl