ZAPISZ SIĘ FORMULARZ KONTAKTOWY
O kierunku
Kierunek objęty dofinansowaniem.
Dla studentów i studentek kierunku Dietetyka I st. – Kompleksowe wsparcie w zakresie realizacji programu kształcenia poprzez realizację m. in.:
https://www.humanitas.edu.pl/Ksztalcenie_na_potrzeby_gospodarki_w_Akademii_Humanitas#faq_tab_23315
Dietetyka jest kierunkiem odpowiadającym na wyzwania związane z wzrostem liczby osób dotkniętych zaburzeniami odżywiania. Choroby cywilizacyjne, do których należą otyłość, choroby nowotworowe, wzrost liczby uzależnień behawioralnych, alergie, w tym alergie pokarmowe oraz hipokinezje (komputeryzacja, rozwój motoryzacji), wymagają zaangażowania specjalistów potrafiących diagnozować i reagować na problemy wynikające z postępu cywilizacyjnego.
Dietetyka to kierunek studiów dla osób interesujących się problematyką zdrowego odżywiania, poradnictwem żywieniowym, technologią przygotowywania potraw dietetycznych, zapobieganiem chorobom spowodowanym błędami żywieniowymi oraz rolą diet w sporcie i odnowie biologicznej.
Gdzie znajdziesz pracę:
Kształcenie na kierunku dietetyka odpowiada na potrzeby sektora edukacji i ochrony zdrowia, jak również na potrzeby sektora przedsiębiorczości.
Absolwent Dietetyki znajdzie zatrudnienie m.in. w takich instytucjach jak:
Choroby cywilizacyjne związane są ściśle z zaburzeniami żywienia (nieprawidłowe nawyki żywieniowe, dieta zawierająca szkodliwe produkty), dlatego absolwent studiów na kierunku dietetyka może w sposób twórczy i aktywny odpowiadać na wyzwania społeczne wywoływane przez choroby cywilizacyjne.
Efekty uczenia się dla kierunku studiów dietetyka zdefiniowane zostały w taki sposób, by absolwent mógł nabyć wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do:
Tak zdefiniowane efekty uczenia się pozwolą absolwentom kierunku dietetyka w sposób twórczy diagnozować i reagować na potrzeby społeczne związane ze zdrowym odżywianiem, edukacją prozdrowotną czy planowaniem i implementowaniem w praktyce zdrowego stylu życia. Absolwent tego kierunku, zgodnie z przyjętą koncepcją kształcenia osiągnie efekty uczenia się w zakresie znajomości języka obcego (język angielski, niemiecki, rosyjski), na poziomie co najmniej B2 ESOKJ.
Specjalności
Dietetyka kliniczna
Kształcenie odbywa się na podstawie aktualnej Evidence Based Medicine, prowadzone jest przez wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną oraz praktyków.
DIETETYKA KLINICZNA
Dzisiaj dieta to inaczej leczenie dietetyczne, rehabilitacja żywieniowa. Dietetyka kliniczna to specjalność skoncentrowana na interwencjach żywieniowych mających na celu profilaktykę oraz wsparcie pacjenta w procesie leczenia, rehabilitacji. Dietetyk jest cenionym specjalistą i coraz częściej wspiera zespół interdyscyplinarny, ponieważ właściwe odżywianie się jest jednym z elementów powodzenia terapii. Specjalność Dietetyka kliniczna poszerza podstawowy zakres wiedzy i postępowania z dziedziny żywienia człowieka o leczenie żywieniowe, leczenie dietetyczne w chorobach, zaburzeniach osób w różnym wieku, holistyczne spojrzenie oraz o współpracę interdyscyplinarną. Specjalista z tej dziedziny zajmuje się m. in. oceną stanu odżywienia pacjenta, edukuje i wdraża właściwe interwencje żywieniowe w tym tworzy spersonalizowane plany dietetyczne z wykorzystaniem programów komputerowych, potrafi współpracować w zespole terapeutycznym.
Cel specjalności
Celem tej specjalności jest przygotowanie absolwenta do samodzielnej i zespołowej pracy z pacjentami w różnym wieku i z różnymi chorobami/zaburzeniami.
Wybrane przedmioty
Dla kogo?
Ta specjalność jest dla Ciebie, jeśli:
Twoje kompetencje
Po ukończeniu specjalności:
Droga kariery
Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom możesz rozwijać karierę w różnych obszarach:
Psychodietetyka
Psychodietetyka to interdyscyplinarna dziedzina, która łączy w szczególności dietetykę i psychologię, uwzględniając aspekty fizjologiczne i psychologiczne związane z jedzeniem. Analizuje zachowania żywieniowe, zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem psychicznym. Połączenie różnych dziedzin ma na celu poszerzenie kompetencji, podniesienie skuteczności diagnozy i terapii dietetyka, pracę w zespole terapeutycznym, z jednoczesnym nie przekraczeniem kompetencji zawodowych.
Cel specjalności:
Psychodietetyka przygotowuje dietetyka do pracy z osobami/pacjentami, którzy mają zaburzone relacje z jedzeniem o różnym podłożu, pozwala skutecznie edukować i motywować do osiągania zamierzonych celów oraz utrzymać ich efekty.
Wybrane przedmioty:
Dla kogo?
specjalność skierowana jest do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie dietetyki i psychologii, a także zdobyć umiejętności niezbędne w pracy z pacjentami, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania oraz mają problemy związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi oraz emocjonalnym jedzeniem.
Ta specjalizacja jest dla Ciebie jeśli:
Twoje kompetencje
Po ukończeniu specjalności
Zdobędziesz wiedzę, która wzbogaci Twoje umiejętności pracy o aspekt psychologiczny, niezbędny w pracy z pacjentami. Specjalność umożliwia profesjonalną współpracę z pacjentami w kontekście zaburzeń odżywiania czy zmiany nawyków żywieniowych u pacjentów w różnych jednostkach chorobowych, w tym w przypadku nadwagi i otyłości.
Będziesz potrafił ocenić stan odżywienia, zasoby psychodietetyczne pacjenta i zaplanować postępowanie dietetyczne, w oparciu o różne techniki pracy psychodietetycznej. Umiejętności obejmują pracę z jadłospisem z zastosowaniem programów komputerowych, oraz pracę w oparciu o metody wsparcia psychodietetycznego.
Zdobędziesz umiejętności niezbędne w pracy z pacjentem w gabinecie jak również z pacjentem cierpiącym na zaburzenia odżywiania, zarówno w pracy indywidualnej jak i we współpracy z innymi specjalistami
Droga kariery
Absolwenci specjalizacji psychodietetyka są gotowi do pracy w szerokim zakresie
Dietetyka w sporcie
Dietetyka w sporcie to specjalność skoncentrowana na żywieniu w sporcie i rekreacji. Studia obejmują kompleksowy program, który przygotowuje studentów do pracy z osobami aktywnymi fizycznie, zarówno amatorami, jak i profesjonalnymi sportowcami. Obejmuje szeroki zakres wiedzy i umiejętności, które pomagają w dostosowaniu diety do specyficznych potrzeb organizmu w zależności od rodzaju sportu, intensywności treningów i celów treningowych W ramach tej specjalizacji, studenci zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak: zasady żywienia sportowców i amatorów w różnych dyscyplinach sportu, suplementację w sporcie, metody oceny stanu odżywienia, żywienie w różnych okresach treningowych i w regeneracji, żywienie młodego sportowca oraz aspekty psychologiczne żywienia w sporcie.
Cel specjalności:
Celem tej specjalności jest przygotowanie absolwenta do samodzielnej i zespołowej pracy z osobami aktywnymi fizycznie oraz z profesjonalnymi sportowcami uprawiającymi różne dyscypliny sportowe.
Wybrane przedmioty:
Dla kogo?
Ta specjalność jest dla Ciebie jeśli:
Twoje kompetencje
Po ukończeniu specjalności:
Droga kariery:
Absolwenci specjalizacji Dietetyka w sporcie są gotowi do pracy w szerokim zakresie: od praktyki indywidualnej i poradni dietetycznych, przez kluby sportowe, aż po współpracę z profesjonalnymi sportowcami. Ta specjalizacja to doskonała droga do rozwoju kariery w branżach związanych ze zdrowiem i sportem.
Opłaty
Zapisz się
Legia Akademicka
Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych, które w znaczący sposób pozwala wspomóc proces uzupełnienia zasobów osobowych Sił Zbrojnych. Jest to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą:
To realizacja własnych pasji i szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji.
Kto może przystąpić do programu?
Studenci ochotnicy:
Warunki formalne przystąpienia do Programu
Aby przystąpić do szkoły Legii Akademickiej, kandydat musi spełnić kilka warunków formalnych:
Dokumenty do pobrania
FAQ
Pytanie: Czy istnieje ograniczenie wiekowe kandydatów?
Odpowiedź: Teoretycznie nie, w praktyce 18-60 lat.
Pytanie: Po ilu przepracowanych w wojsku latach przysługuje emerytura?
Odpowiedź: Po 25 latach.
Pytanie: Czy kategoria D dyskwalifikuje?
Odpowiedź: Na podstawie Wniosku w sprawie przystąpienia do realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego w ramach Szkoły Legii Akademickiej złożonego przez kandydata, WCR kieruje go na badania kwalifikacyjne. Badania te określają/potwierdzają lub zmieniają pierwotnie przyznaną kategorię. Wszystko zależy od powodu, dla którego została przyznana posiadana przez kandydata kategoria D.
Pytanie: Posiadam kategorię A przyznaną w roku 2006. Czy to jest nadal aktualne?
Odpowiedź: Na podstawie Wniosku w sprawie przystąpienia do realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego w ramach Szkoły Legii Akademickiej złożonego przez kandydata, WCR kieruje go na badania kwalifikacyjne. Badania te określają/potwierdzają lub zmieniają pierwotnie przyznaną kategorię.
Pytanie: W związku z zakończeniem studiów, czy jest możliwy dalszy rozwój (podoficer, oficer) mimo iż już się nie studiuje?
Odpowiedź: Tak – absolwent ma możliwość aplikowania o uczestnictwo w kolejnym etapie, maksymalnie do 3 lat od momentu przystąpienia do szkolenia podstawowego jako student.
Pytanie: Czy w ramach pierwszego etapu szkolenia, przewidziane są zajęcia z teorii na uczelni, czy dopiero przy module podoficerskim?
Odpowiedź: Począwszy od tej edycji Legii Akademickiej (2023 – VI edycja), szkolenie podstawowe to wyłącznie 28 dni ćwiczeń wojskowych realizowanych w jednostce wojskowej. W przypadku modułu podoficerskiego, przed przystąpieniem do ćwiczeń wymagane jest ukończenie części teoretycznej realizowanej przez uczelnię (13 godz. dyd. zajęć + 2 godz. dyd. egzamin).
Pytanie: Skąd można pobrać wniosek?
Odpowiedź: Wniosek można pobrać m. in. ze stron Wojskowych Centrów Rekrutacji lub podstrony WSH poświęconej programowi Legia Akademicka >>
Pytanie: Czy mogę w tym momencie przejść szkolenie WOT, a w przyszłym roku zapisać się na moduł podoficerski?
Odpowiedź: Dokładnie tak Szkoła Legii Akademickiej funkcjonuje od tego roku. Do udziału w „WOT” – szkoleniu podstawowym w formie trwających 28 dni ćwiczeń wojskowych można przystąpić w tym roku w jednym z dwóch zaplanowanych na poziomie ogólnopolskim terminów (do wyboru przez kandydata): 17.07-12.08.2023 r. lub 28.08-23.09.2023 r. W tym celu należy złożyć Wniosek aplikacyjny do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego maksymalnie do 30 maja, a najlepiej do 30.04.2023 r. Po odbyciu szkolenia jw., złożeniu przysięgi wojskowej można zawnioskować o udział w szkoleniu podoficerskim, które rozpoczyna się zajęciami teoretycznymi realizowanymi przez uczelnię.
Pytanie: Czy to szkolenie zalicza praktyki studenckie?
Odpowiedź: studentom kierunku Bezpieczeństwo Narodowe TAK. W przypadku pozostałych kierunków ostateczna decyzja w tym zakresie należy do opiekunów praktyk. W WSH jesteśmy na etapie konsultacji z opiekunami kierunków w tym zakresie. Po dokonaniu wiążących uzgodnień, wszyscy studenci WSH, którzy odpowiedzą na wewnętrzną ankietę Chcę uczestniczyć w Legii Akademickiej otrzymają informację drogą mailową na adresy, które funkcjonują w systemie WSH jako przeznaczone do korespondencji. Informacja zostanie również zamieszczona na podstronie WSH dot. Legii Akademickiej.
Pytanie: Czy jest jakiś limit miejsc na moduł podoficerski i oficerski? Czy w praktyce trudno się dostać na taki moduł? Odpowiedź: Moduły podoficerski/oficerski realizowane są w 15-osobowych grupach. Liczba realizowanych grup w ramach modułu podoficerskiego w dużej mierze zależy od liczby zainteresowanych studentów, którzy mają za sobą przysięgę wojskową lub zrealizowali szkolenie podstawowe w wersji 28-dniowych ćwiczeń wojskowych. Do tej pory nie było konieczności wprowadzania limitu miejsc.
Pytanie: Czy jest termin do którego należy dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty, aby wziąć udział w wakacyjnym szkoleniu?
Odpowiedź: Wniosek należy złożyć do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego maksymalnie do 30 maja, a najlepiej do 30.04.2023 r.
Pytanie: Czy i jak mogłabym zgłosić do programu Legii Akademickiej osobę, która studiuje na innej uczelni?
Odpowiedź: Najlepiej, by ta osoba samodzielnie złożyła Wniosek do najbliższego dla niej Wojskowego Centrum Rekrutacji, przedkładając zaświadczenie z uczelni, w której studiuje, że posiada aktualny status studenta.
Pytanie: Czy w roku 2023 są jeszcze inne terminy turnusów związanych z odbyciem 28-dniowego szkolenia wojskowego?
Odpowiedź: Wszystkie dostępne terminy szkolenia wojskowego określone na poziomie ogólnopolskim na rok 2023 to:
Pytanie: Posiadam dawno przyznaną książeczkę wojskową kat. A, jestem przeniesiona do tzw. rezerwy. Dokumenty istnieją w archiwach warszawskich. Czy są potrzebne do wglądu?
Odpowiedź: Dokumenty te nie są potrzebne do wglądu.
Stypendium dla kandydatów na żołnierzy
Program stypendialny to nowość wprowadzona Ustawą o obronie ojczyzny >>
Zakłada on wsparcie finansowe dla studentów kierunków cywilnych, których nie ma na uczelniach wojskowych, a które oferują zdobycie kwalifikacji przydatnych w wojsku, w związku z czym znajdują się w zainteresowaniu Sił Zbrojnych RP.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lipca 2022 r. w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy, określa sposoby i tryb przyznawania stypendium na naukę w uczelni wyższej na kierunku zapewniającym nabycie kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
W związku z powyższym, Studenci następujących kierunków realizowanych przez WSH:
zainteresowani powołaniem do zawodowej służby wojskowej (m. in. przystępujący/uczestniczący w Szkole Legii Akademickiej) mogą starać się o uzyskanie stypendium przyznawanego przez Ministra Obrony Narodowej na czas trwania studiów realizowanych zgodnie z programem.
Student może wystąpić z wnioskiem o przyznanie stypendium na naukę do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Wniosek składa najpóźniej do dnia 31 sierpnia roku kalendarzowego za pośrednictwem dowolnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Więcej szczegółowych informacji możecie Państwo odznaleźć na stronie mojestypendium.pl lub w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji.